مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی خبر داد:

استقبال شایان توجه‌ از گزينه‌هاي جايگزين سکه ‌طلا

بانک مرکزي به منظور رعايت حقوق و منافع ثبت نام کنندگان در طرح پيش خريد سکه و با هدف اجتناب از بروز شوک منفي قيمتي و کاهش شديد قيمتها در فرآيند عرضه تعداد قابل توجهي سکه به بازار، ابزارهاي جايگزين و جذابي تدارک ديده که هر يک از آنها مي تواند جوابگوي ترجيحات بخشي از ثبت نام کنندگان باشد.
آقاي دکتر پيمان قرباني مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي ضمن اعلام مطلب فوق،  اعلام کرد: يکي از اين ابزارهاي جايگزين که در مقايسه با فرصت هاي سرمايه گذاري موجود، فرصتي استثنايي محسوب مي شود، اوراق گواهي سپرده با نرخ سود 24 درصد است که سود متعلق به اين اوراق از زمان ثبت نام محاسبه مي شود و امکان تبديل سکه هاي پيش خريد شده به گواهي سپرده بدون توجه به سررسيد آنها وجود دارد.
مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي درهمین رابطه افزود:اين ويژگيها باعث مي شوند استفاده از اوراق گواهي سپرده براي افراد واجد شرايط در قياس با قيمتهاي کنوني سکه در بازار از مزيت بسيار بالايي برخوردار باشند. استفاده از گواهي سپرده براي ثبت‌نام کنندگان با قيمتهاي 598 هزار تومان و 627 هزار تومان حتي در قياس با قيمتهاي به مراتب بالاتر از قيمتهاي کنوني نيز از مزيت قابل توجهي برخوردار است.
وی در مورد ‌تمهیدات بانک‌مرکزی برای خرید سکه از متقاضیانی که خواهان فروش سکه خود هستند، افزود: به منظور تامين سليقه آن عده از ثبت نام‌کنندگان سکه که مايل به دريافت سکه و فروش آن در بازار هستند اين امکان فراهم شده تا بدون مراجعه به بازار و تحمل صرف زمان و ريسکهاي ناشي از نوسانات روزانه و لحظه‌اي قيمت در بازار با دريافت مبلغي نزديک به قيمت خريد سکه در بازار از دريافت سکه انصراف دهند.
دکتر قربانی‌ خاطر‌نشان ساخت:‌ اين افراد درصورت انصراف از دريافت سکه، از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف هستند در حالی که به هنگام دریافت سکه بايستي ماليات بر ارزش افزوده را پرداخت نمايند ‌و آن را با نرخ خريد بازار  که معمولاً چندين هزار تومان زير قيمت فروش بازار است ( قيمت درج شده در رسانه‌ها و سايتها ) به فروش رسانند.
وی‌افزود: در روزهاي اخير افرادي که در ازاي انصراف از دريافت سکه از مبلغ پرداختي بانک استفاده کرده‌اند، به مراتب سود بيشتري نسبت به کساني دريافت کرده‌اند که سکه‌هاي خود را دريافت و در بازار فروخته‌اند.
مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک‌ ‌مرکزي در رابطه با تمایل برخي از افراد که به هر دليل قصد دارند سکه‌هاي خود را حفظ نمايند، گفت: به منظور پاسخگويي به تقاضاي اين افراد، ابزاري به نام «گواهي طلا » يا « پته» طراحي شده که ضمن برخورداري از ضرايب امنيتي بالا، ريسک نگهداري آن به مراتب کمتر از نگهداري سکه است. اين اوراق بي‌نام بوده و از قابلیت خريد و فروش در بازار ثانويه برخوردارند. دارنده اين اوراق صاحب آن محسوب مي‌شود و‌هر‌ زمان که بخواهد، مي‌تواند با مراجعه به بانک و تحويل اوراق مزبور، سکه‌هاي خود را دريافت نمايد.
وی‌افزود: با توجه به مزاياي مترتب بر ابزارهاي جايگزين پيشنهادي و به رغم اختياري‌بودن کامل استفاده از ابزارهاي موجود، آمار و ارقام حاکي از آن است هر روز بر تعداد کساني که مايلند به جاي سکه از ابزارهاي جايگزين استفاده نمايند، افزوده مي‌شود. به گونه‌اي که در هفته منتهي به 13 ارديبهشت به طور ميانگين ميزان استقبال روزانه افراد از گواهي سپرده، دريافت وجه نقد در ازاي انصراف از دريافت سکه و اوراق گواهي طلا (پته) به ترتيب بيش از 3 برابر، 12 برابر و 2 برابر هفته قبل بوده است.
بديهي است هرچه از زمان آغاز واگذاري سکه مي‌گذرد، بر حجم سکه‌هاي انباشته شده نزد تحويل گيرندگان سکه افزوده مي شود. لذا با فرض ثبات ساير شرايط، شاهد فشار بيشتري از سمت عرضه در بازار سکه خواهيم بود. اين امر کاهش بيش از پيش قيمت سکه را در بازار به دنبال خواهد داشت. در چنين شرايطي، جذابيت ابزارهاي جايگزين بانک مرکزي رو به فزوني خواهد گرفت به ويژه آن که بخش اعظم ثبت نام کنندگان مبلغي به مراتب بالاتر از 546 هزارتومان براي ثبت نام هر قطعه سکه پرداخت کرده‌اند.همين امر ايجاب مي‌کند درصورت دريافت سکه ماليات بيشتري نيز پرداخت نمايند.
دکتر قربانی ضمن اشاره به محدودیت امکان‌ استفاده از ابزارهاي جايگزين به ويژه اوراق گواهي سپرده در دوره زمانی محدود و مشخص‌، پیشنهاد کرد به منظور پرهيز از ضرر و زيان‌هاي احتمالي در آينده، افرادي که مايل به استفاده از اين ابزارها هستند از فرصت مطلوب فعلي استفاده نمايند.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: در نتيجه تبديل سکه به اوراق گواهي سپرده ضمن برخورداري مشارکت کنندگان در طرح پيش فروش سکه از سود مناسب، امکان هدايت منابع مذکور به سمت فعاليت‌هاي مولد اقتصادي فراهم و فوايد آن نصيب کل جامعه خواهد شد. ضمن آن‌که دارندگان اوراق گواهي سپرده طي دو سال آتي (سررسيد اوراق) از مزيت نرخ سود 24 درصدي آن نیز برخوردار خواهند شد.

تعداد بازديدها:   8,896