مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزی :

اوراق گواهي سپرده همچنان در صدر ابزار‌های جایگزین طرح پیش فروش سکه قرار دارد

   دکتر پيمان قرباني مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي ضمن اشاره به استقبال روز افزون متقاضيان از ابزارهاي جايگزين بانک مرکزي خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه انحصار عرضه اوليه سکه طلا در اختيار بانک مرکزي مي باشد و با گذشت حدود سه هفته از زمان آغاز تحويل سکه‌هاي پيش خريد شده ، بررسي ميزان عرضه سکه از سوي اين بانک در سال‌هاي گذشته و مقايسه آن با وضعيت سال جاري مي‌تواند تصوير شفاف تري در اختيار فعالين بازار طلا و سکه قرار دهد.
     وی با اشاره به  اينکه  بانک مرکزی در دو سال گذشته به طور سالانه بيش از 2/2 برابر متوسط ده سال قبل سکه به بازار عرضه کرده است ،اضافه نمود : اين در حالي است که حجم سکه‌هاي پيش خريد شده در سال 1390 که در سال جاري سررسيد مي‌شوند بيش از 5 برابر متوسط عرضه سکه در ده سال گذشته و حدود 3 برابر عرضه سکه در سال 1390 مي‌باشد، بنابراين در صورت ثبات ساير شرايط انتظار مي‌رود بازار طلاي داخلي در سال جاري به صورت بي‌سابقه‌اي تحت فشار مداوم و مستمر طرف عرضه قرار گيرد، در چنين شرايطي امکان کاهش بيش از پيش قيمت در بازار قابل انتظار خواهد بود.
   این مقام مسئول بانک مرکزی  بیان کرد: توزيع سررسيد سکه‌هاي پيش خريد شده به گونه‌اي است که به رغم گذشت حدود سه هفته از آغاز سررسيد سکه‌هاي پيش خريد شده، صرفاً حدود 16 درصد از آن‌ها موعد تحويلشان فرا رسيده است، ضمن اين که تعداد قابل توجهي از اين افراد هنوز براي تحويل سکه‌هاي خود مراجعه ننموده‌اند. بنابراين انتظار مي رود بازار در روزهاي آتي بيش از پيش تحت تاثير عرضه سکه‌هاي پيش خريد شده قرار گيرد.
   وی خاطرنشان کرد:الگوي رفتاري مراجعه ثبت نام کنندگان سکه‌هاي پيش خريدشده براي تحويل سکه‌هاي خود در سه هفته گذشته نشان مي‌دهد که فرآيند تحويل سکه‌ها تا ماه‌هاي پاياني سال به طول خواهد انجاميد و اين امر موجب مي‌شود بازار در کل سال تحت تاثير عرضه سکه‌هاي پيش خريد شده قرار گيرد.
   دکتر قربانی  ضمن تاکید بر این نکته که بانک مرکزي با امعان نظر به نکات فوق و به منظور پرهيز از کاهش شديد قيمت‌ها در بازار سکه و جلوگيري از ضرر و زيان احتمالي هموطناني که در طرح پيش فروش سکه مشارکت نموده‌اند، ابزارهاي جايگزيني را معرفي نمود  که به تدريج مورد استقبال مشمولين طرح قرار گرفت، افزود: آمارها نشان مي‌دهند که ميزان استقبال از جايگزين‌ها و بويژه اوراق گواهي سپرده به طور روز افزوني در حال افزايش است. به گونه‌اي که ميزان استقبال از جايگزين‌ها از حدود 41 درصد در آخرين روز کاري هفته گذشته (پنجشنبه 1391/02/14) به بيش از 84 درصد در روز دوشنبه 1391/02/18 افزايش يافته‌ است.
   مدیر اداره بررسیها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی‌ بیان داشت :بررسي ترکيب افرادي که از جايگزين‌ها استفاده نموده‌اند نيز به خوبي نشان مي‌دهد که از نظر اين افراد استفاده از جايگزين‌ها به مراتب مطلوب تر از سرمايه‌گذاري در سکه طلا  قلمداد مي شود. زيرا ميزان استقبال از ابزارهاي جايگزين‌از سوي کساني که تعداد قابل توجهي سکه ثبت نام کرده‌اند به مراتب بيش از کساني است که تعداد اندکي سکه ثبت نام کرده‌اند. در حال حاضر اين افراد حدود 92 درصد از سکه‌هاي پيش خريد شده خود را به ابزارهاي جايگزين‌ معرفي شده از سوي بانک مرکزي تبديل مي نمايند.
   وی در خاتمه ضمن اعلام برنامه‌ريزي‌هاي دقيق به عمل آمده و تاکيد بر آمادگي کامل بانک مرکزي براي ايفاي تعهدات خود در زمينه پيش فروش سکه، از هموطنان دعوت نمود از فرصت مناسب و محدود بوجود آمده استفاده نمايند.

تعداد بازديدها:   5,676