رییس کل بانک مرکزی در جلسه هم اندیشی مدیران عامل بانک ها بیان کرد:

«تنظیم بازار طلا و سکه» و «جمع‌آوری نقدینگی» دو دستاورد طرح پیش فروش سکه

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ نشست هم اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانکها باهدف ارائه راهکارهایی برای اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری با عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در بانک مرکزی برگزارشد.
  دکتر بهمنی در این مراسم ضمن ابراز خشنودی از فعالیت‌های انجام شده در این زمینه  ازایجاد کمیته اجرایی تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی در بانک مرکزی خبر داد.
  وی با اشاره به کاهش نقدینگی به 4/19 آن را یک موفقیت برای سیستم بانکی برشمرد و افزود:این  نتیجه حاصل زحمات همکاران در سیستم بانکی است و باید این تلاشها ادامه پیدا کند.
رئیس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری برای نظم پولی در سال جاری خاطر نشان کرد: مدیریت منابع باید مدنظر قرار گیرد و اینگونه نباشد که بیش از منابع جمع‌آوری شده، مخارج داشته باشیم زیرا درغیر اینصورت، هزینه‌هایی  به سیستم بانکی تحمیل خواهد شد .
دکتر بهمنی با بیان اینکه مسئله جمع‌آوری ایران‌چک‌ها ،چالش سیستم بانکی در سال جاری می‌باشد تاکید کرد:جمع‌آوری ایران چک‌ها منطقی نیست و تأثیری برحجم پول نخواهد داشت زیرا به میزان چاپ ایران چک ، پول از جریان خارج یا بلوکه می شود .
 وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از ارزش اسکناس و مسکوک ، ایران چک است افزود: با خارج کردن این حجم می‌بایست مبالغ هنگفتی اسکناس چاپ شود که این خود مستلزم کاغذ، مرکب، دستگاه و نیروی انسانی است و هزینه فراوانی خواهد داشت و به زیان اقتصاد ملی خواهد بود ، مگر اینکه معادل آن اسکناس درشت چاپ شود.
ایشان درادامه افزودند:با خارج کردن چک پول ها در بحث شمارش، حمل و نقل پول و موارد این چنینی ، زحمات و هزینه‌های زیادی هم برای مردم و هم برای سیستم بانکی به‌وجود خواهد آمد.
وی با تشکر از سیستم بانکی در بحث تعدیل نرخ سود تأکید نمودند:این موضوع می‌بایست همواره مورد توجه بانکها قرار گیرد.
رئیس‌کل بانک‌مرکزی ضمن اشاره به طرح پیش‌فروش سکه و آغاز تحویل مسکوکات طلا از 29 فروردین ماه سال جاری خاطرنشان کرد:در بازه زمانی قبل از اجرای طرح باتوجه به اینکه بازار آتی، سکه را با مبلغ بیش از 800هزار تومان معامله می‌نمود و شاهد رشد فزاینده قیمت سکه بودیم ،بانک‌مرکزی با اجرای طرح پیش‌فروش سکه ابتکار عمل را به‌دست گرفت و موجب ثبات قیمت سکه گردید.
وی ضمن تشکر از بانک‌ملی به عنوان بانک عامل طرح پیش‌فروش سکه تاکید کرد:با این طرح بانک‌مرکزی به دو هدف اصلی «تنظیم بازار طلا و سکه» و «جمع‌آوری نقدینگی» نائل شد.
دکتر بهمنی درخصوص تأثیر طرح پیش فروش سکه بر بازار ارز بیان داشت:خوشبختانه با این طرح بازار ارز نیز تقریباً رو به ثبات قدم نهاد و بانک مرکزی نیز به دنبال ایجاد ثبات قیمت ارز می‌باشد.
رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید بر ایجاد برنامه مدون سیستم بانکی برای بازرسی بیان داشت:بازرسی می‌بایست تقویت شود و این امر با حسابرسی های داخلی و ارائه اطلاعات حسابرسان به هیأت مدیره بانک ها، امکان پذیر خواهد بود.
دکتر بهمنی در پایان از اعلام راه کارهایی برای ثبات و کاهش نرخ ارز و سکه خبر داد.
شایان ذکر است در این جلسه مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانکها به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.


تعداد بازديدها:   6,714