مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی:

استقبال ازابزارهاي جايگزين پیش فروش سکه 4 برابر سکه‌هاي دريافتي

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،آقاي دکتر پيمان قرباني، مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي، ضمن اشاره به رشد روز افزون استفاده از ابزارهای جايگزين و فراهم شدن امکان استفاده ترکيبی از آن‌ها، گزارش مختصري از عملکرد تحويل سکه‌هاي پيش خريد شده تا پايان روز 23 ارديبهشت ماه ارائه نمودند که ذيلاً به برخي از موارد آن اشاره مي شود:
تاکنون موعد تحويل حدود 21 درصد از‌ سکه‌هاي پيش فروش شده فرا رسيده که حدود 76 درصد آن‌ها تحويل يا تبديل به ابزارهاي جايگزين شده است. علاوه براين، تعداد قابل توجهي از سکه‌هايي که هنوز موعد تحويلشان فرا نرسيده تبديل به ابزارهاي مزبور شده است. مطابق پيش بيني‌ها، با توجه به تحولات بازار داخلي و جهاني طلا در روزهاي اخير و جذابيت اوراق گواهي سپرده، استقبال از اين ابزار به طور فزاينده‌اي رو به افزايش است، به گونه‌اي که استفاده از ابزارهاي جايگزين به بيش از 4 برابر سکه‌هاي دريافتي رسيده ‌است. به عبارت ديگر، به ازاي هر سکه دريافتي، بيش از 4 سکه به اوراق گواهي سپرده يا ساير ابزارهاي جايگزين  تبديل مي‌گردد.    
ايشان ضمن تاکيد مجدد برامکان استفاده از اوراق گواهي سپرده براي تمامي افرادي که در طرح پيش فروش سکه مشارکت نموده‌اند(صرف نظر از موعد تحويل سکه‌ها در سال جاري)، اظهار نمودند؛ با توجه به اينکه موعد تحويل درصد بالايي از سکه‌هاي پيش فروش شده در اواخر هفته جاري و هفته آينده فرا مي‌رسد، به هموطناني که موعد تحويل سکه‌هاي آن‌ها در فاصله زماني مزبور قرار دارد و تمايل دارند از اوراق گواهي سپرده به جاي سکه استفاده نمايند توصيه مي شود، به منظور پرهيز از ازدحام در شعب بانک ملي و صرفه‌جويي در وقت و زمان خود، زمان مراجعه به بانک را به تاخير نيانداخته و طي روزهاي آتي به شعب مربوطه مراجعه نمايند. همچنين کساني که به هر دليلي مايل به دريافت سکه‌هاي پيش‌خريدي هستند مي‌توانند با توجه به فرصت داده شده در موعد ثبت نام، زمان مراجعه به بانک را مديريت نمايند تا با ازدحام در بانک در روزهاي اوج سررسيدها مواجه نشوند.
درضمن به منظور تامين ترجيحات و افزايش اختيار پيش خريد کنندگان سکه، امکان تبديل بخشي از سکه‌ها به ابزارهاي جايگزين نيز فراهم گرديده و هموطناني که قصد دارند تعدادي از سکه هاي ثبت نامي را در سررسيد دريافت نمايند اما تمايل دارند تعدادي از آن‌ها را به گواهي سپرده تبديل نمايند مي‌توانند بدون توجه به موعد تحويل سکه جهت تبديل و دريافت گواهي سپرده به شعبه مربوطه مراجعه و از اين امکان بهره‌مند گردند.

تعداد بازديدها:   7,691