با حضور خبرنگاران تشریح شد

برنامه های همایش سالانه سیاستهای پولی و ارزی

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،  نشست مطبوعاتی خبرنگاران با دست اندرکاران برگزاری بیست و دومین همایش سالانه سیاستهای پولی و ارزی  درخصوص اهداف ،  برنامه ها و  سخنرانی های همایش مذکور ، با حضور  آقایان درویشی معاون نظارتی بانک مرکزی  ، دکتر نیلی رئیس پژوهشکده پولی و بانکی  ، دکتر قربانی مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی  و امین آزاد  مدیرکل مقررات ،مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشوئی این بانک در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید .

برگزاری همایش با حضور شخصیت های بین المللی  ، بیست کارگاه آموزشی علمی و نمایشگاه تخصصی
رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به  برگزاری موفقیت آمیز بیست و یک دوره ای همایش سیاستهای پولی و ارزی اظهار داشت : این همایش از جمله شاخصهای بانک مرکزی در راستای شفاف سازی سیاستهای این بانک می باشد .
دکتر نیلی با تاکید بر خاص بودن سال 90 برای نظام بانکی و اقتصادی کشور به لحاظ تجربه تنش های ایجاد شده در نظام بانکداری تاکید کرد: از جمله اهداف برگزاری همایشهایی از این دست، ارتقاء سلامت و نظارت بانکی است .
دبیر بیست و دومین همایش سیاست های پولی و ارزی سخنرانان افتتاحيه اين همايش  را دکتر محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی و دکتر سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادي و دارایی بر شمرد و تاکید کرد:  در این همایش ضمن مروری بر اقدامات و فعاليت هاي نظام بانکی کشور درسال گذشته، برنامه های سال آتی سیستم بانکی با تاکید بر موضوع نظارت بانکی و سیاست های احتیاطی موردتجزیه و تحلیل قرار می گیرد.
   دکتر نیلی  دیگر سخنرانان اصلي این همایش را  ابراهیم درویشی معاون نظارتی بانک مرکزی، دکتر احمد عزیزی مدیر عامل بانک ملی PLC  لندن و دکتر مسعود نیلی مدیر گروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برشمرد و افزود: از جمله شخصیت های بین المللی  حاضر در این همایش عبداله هارون، معاون دبیر کل هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB)، توفیق بیلگن مدیر عامل هیات نظارت و مقررات گذاری بانکی ترکیه(BRSA )، پروفسور عبیداله عصمت بکا، مدیر تحصیلات تکمیلی مرکز بین المللی آموزش مالیه اسلامی مالزي (INCEIF)  و پروفسور جیانلوکا بنینو، استاد مدرسه اقتصاد است که به دعوت دبیرخانه همایش در طول دو روز برگزاری در سالن اصلی سخنرانی خواهند کرد.
  دکتر نیلی با اشاره به برگزاری  بیست کارگاه آموزشی علمی و تخصصی در زمینه موضوع نظارت بانکی توسط اساتید، صاحب نظران و مدیران داخلی و بین المللی اظهار داشت :  در جنب  همایش ،نمایشگاه تخصصی نیز برگزار خواهد شد که بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و همچنین شرکت های مرتبط محصولات، خدمات و دستاوردهای خود را در معرض دید شرکت کنندگان قرار خواهند داد.

تقویت سیستم نظارتی بانک ها با بازرسی های داخلی
معاون  نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه حدود 10 درصد از منابع بانکها توسط خود آنها و مابقی از طریق سپرده های مردمی تامین می شود اظهار داشت:   اگر یک بانک دچار مشکل شود همانند دومینو عمل نموده و عملکرد بانکهای دیگر را نیز دچار اشکال می کند.
  ایشان درخصوص نحوه نظارت بر بانکها افزود : در گذشته نظارت به صورت حضوری انجام می شد و بازرسان با حضور در بانک مورد نظر عملکرد آنها را با توجه به مصوبات شورای پول و اعتبار کنترل می کردند ، لیکن در حال حاضر نظارت به صورت حضوری وغیرحضوری می باشد ، بدین ترتیب که بازرسان ، صورتهای مالی ارسالی از سوی  بانکها را به صورت سه ماهه و بعضاً 6 ماهه مورد بررسی قرارداده و درصورت بروز مشکل به شعب مراجعه می نمایند.
وی درخصوص مشکلات بوجود آمده در برخی از صندوقهای تعاونی خاطرنشان کرد : این مسائل به دلیل عدم وجود سپرده قانونی این موسسات نزد بانک مرکزی است ، زیرا بانکها با توجه به دارابودن سپرده قانونی نزد بانک مرکزی درصورت لزوم و کمبود منابع می توانند از آن استفاده نموده و مشکلات خود را مرتفع سازند ولی درخصوص موسسات مالی و اعتباری این مسئله اتفاق نمی افتد .
درویشی درخصوص سوء‌استفاده مالی اخیر در سیستم بانکی با اشاره به اینکه وظیفه نظارت بر عملکرد یک بانک برعهده خود بانک بوده و هر بانک باید با افزایش تعداد شعب کنترل داخلی خود را هم افزایش دهد بیان داشت :‌ به موازات نظارت های داخلی بانک ها بانک مرکزی نیز  به عنوان  بازوی توانای قوه قضائیه ایفای نقش می نماید و با افزایش کنترل و نظارت دقیق بربانکها ، مشکلات موجود را حل و فصل می نماید .

نظارت بانکی  با نگرشی متفاوت

  امین آزاد مدیرکل مقررات ،مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز با ارائه توضیحاتی درخصوص بحث نظارت ، اتفاق سال گذشته در سیستم بانکی را از دو جهت تهدید و فرصت مورد بررسی قرارداد .
وی خاطرنشان کرد :‌ تهدید بوجود آمده ، اتفاقی بود که در عمل صورت گرفت و بسیاری از بانکها را تحت تاثیر قرارداد و فرصت ایجاد شده نیز سبب شد تا باردیگر نظارت بانکی را با نگرشی متفاوت مورد نظر قراردهیم .

 مهار نقدینگی در سال جاری
  مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی  بانک مرکزی در این نشست مطبوعاتی به مطالبی درخصوص تحولات پولی و اعتباری اخیر اشاره کرد و اظهار داشت : امسال نقدینگی با رقم 3522 هزار میلیارد ریال بود که با اقدامات بانک مرکزی  رشد آن در سطح 4/19 درصد نسبت به پایان سال گذشته مهار شد .
ایشان با ارایه آماری در زمینه رشد پول ، شبه پول ، حجم سپرده های بلند مدت و پایه پولی خاطرنشان کرد :‌در حال حاضر سهم پایه پولی از نقدینگی رو به کاهش و سهم ضریب فزاینده  نقدینگی رو به افزایش است و این مسئله نشانه روند سالم سازی ترکیب نقدینگی می باشد .
دکتر قربانی اعلام کرد : با اجرای مجموعه جدید سیاستهای پولی ،اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور، رشد سپرده های بلند مدت رو به افزایش و سپرده های کوتاه مدت و دیداری رو به کاهش گذاشته  است .

شایان ذکر است بیست و دومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی  تحت عنوان«نظارت بانکی و سیاست های احتیاطی » در روزهای ششم و هفتم خرداد ماه سال جاری در مرکز همایش های  بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

 

تعداد بازديدها:   7,040