در جهت حمایت از تولید اتخاذ شد؛

کاهش نرخ سود تسهیلات صادراتی

رییس کل بانک مرکزی در همایش روز ملی صنعت و معدن که با حضور معاون اول رییس جمهور ، وزیر صنعت ، معدن  و تجارت  و فعالان بخش تولید وصنعت برگزار شد  از کاهش نرخ سود تسهیلات صادراتی خبر داد.
دکتر بهمنی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات صادراتی تاکید کرد: چندی قبل 2 درصد سهم سود تسهیلات صادراتی را کاهش دادیم که به اشتباه، کاهش سهم سود صنعت قید شده و به دنبال این هستیم که با اصلاح ساختار، نرخ تسهیلات را نیزکاهش دهیم.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتربهمنی در این همایش همچنین اظهار داشت:بانک مرکزی طی سال جاری 92 درصد منابع خود را به تولید و از این میزان 37 درصد را به صنعت و معدن اختصاص داده است.
رییس شورای پول و اعتبار افزود: 20 درصد منابع بانک مرکزی به تولید کشاورزی ، 25 درصد به احداث مسکن،7 درصد به صادرات و 8 درصد برای بازرگانی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به جلسات روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خود با وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت و اقتصادی و امور دارایی اضافه کرد: این جلسات در ادامه جلسات قرارگاه حمایت از تولید داخلی است که از ششم فروردین امسال به منظور تحقق شعار حمایت از تولید ملی، تشکیل شده و نتایج خوبی هم دربرداشته است.
دکتر بهمنی با اشاره به اینکه پارسال ما نسبت امسال را در اختصاص منابع نداشتیم، گفت: تأکید ما رعایت این نسبت ها به ویژه سوق یافتن 37 درصد این منابع به صنعت و معدن است.
وی افزود: در اجرای بند 29 قانون بودجه سال 91، بخشش جریمه تولید و صنعت و نیز دریافت تسهیلات معوق را به صورت اقساطی تا پنج سال در دستور کار قرار داده ایم که این کمک می کند تسهیلات به صنعتکاران پرداخت شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه هفته گذشته خود با خانه صنعت و معدن گفت: قرار شد آنها فهرست بدهکاران بانکی را به ما اعلام کنند تا برای وصول معوقات از طریق نظام بانکی برنامه ریزی کنیم.
دکتر بهمنی با اشاره به اینکه جذب منابع جدید و وصول مطالبات را به تولید اختصاص می دهیم از اختصاص10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش صنعت، معدن و تولید به منظور تأمین مواد اولیه و ماشین آلات تولید در آخرین جلسه این صندوق خبر داد و گفت : البته این کار مشروط به آن است که مواد اولیه و ماشین آلات تولید ، مشابه داخلی نداشته باشد.
وی با اشاره به این که برای ایجاد هر شغل جدید به 100 میلیون تومان هزینه نیاز است ، گفت: اگر ظرفیت‌های خالی را فعال کنیم و منابع را به فعال شدن این ظرفیت ها اختصاص دهیم، مزیت بیشتری نسبت به بازار تقاضا خواهد داشت وهزینه ایجاد هر شغل،10 میلیون تومان خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی قیمت واقعی سکه را یک چهارم قیمت هر اونس طلا دانست و تاکید کرد: زمانی که قیمت سکه به یک میلیون تومان رسید، 9 میلیون و 600 هزار سکه پیش فروش شد که براساس آن، 4 میلیون نفر بعد از 4 ماه نسبت به دریافت پول خود اقدام کردند یا به جای سکه، اوراق مشارکت دریافت کردند.
رئیس کل بانک مرکزی انتشار صکوک اجاره و  اوراق مرابحه را از جمله سیاست‌های بانک مرکزی در سال 91 دانست و خاطرنشان کرد: نظارت بر بانک‌ها نیز در دستور کار قرار دارد اما قصد نداریم شبکه بانکی را محدود کنیم چرا که ممکن است به تولید صدمه وارد کند.
وی تقویت بازار بین بانکی و افزایش سرمایه بانک‌ها را از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی ذکر کرد و افزود: فرآیند آسان سازی ارایه تسهیلات را در دستور کار داریم.
دکتر بهمنی تاکید کرد:‌ هم اکنون مشکلی در منابع ارزی وجود ندارد و تلاش داریم تا مشکلات نقل و انتقال پول را به حداقل برسانیم، این در حالی است که 20 کشور از تحریم بانک مرکزی و خرید نفت ایران معاف شده‌اند.

تعداد بازديدها:   4,672