« شاپرک» برای سامان‌دهی پایانه‌های فروش آمد

با اجرایی‌شدن طرح شاپرک‌ و نصب یک دستگاه پایانه فروش(POS) در هر فروشگاه، از بار سنگین   دستگاه‌های خودپرداز (ATM ) کاسته خواهد شد و سرانه اسکناس نیز کاهش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، آقای دکتر بهمنی رییس کل بانک مرکزی در آیین رونمایی از طرح شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) که روز شنبه مورخ 14/5/1391 و همزمان با میلاد فرخنده امام‌ حسن‌مجتبی(ع) برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب‌ گفت: در‌حال‌ حاضر‌،2میلیون و 300 هزار دستگاه POS در مراکز فروشگاهی نصب شده و کل فروشگاه‌های کشور در حدود 2میلیون باب است. اگر این دستگاه‌ها به صورت بهینه توزیع و طرح شاپرک هم قبلا" اجرا می شد، دیگر نیازی به این‌ حجم از پایانه فروش نداشتیم.

در این مراسم که مدیران‌عامل شبکه بانکی نیز حضور داشتند، رییس کل بانک مرکزی با بیان این که در کشورهای پیشرفته بدون داشتن‌کارت بانکی امکان خرید وجود ندارد، گفت:سرانه اسکناس در کشورهای پیشرفته بین 12 تا 13 برگ است ولی در ایران این میزان به 113 برگ می رسد و هزینه سرسام‌آوری صرف چاپ و امحای اسکناس می‌شود.

رییس شورای پول و اعتبار با تاکید بر همکاری مستمر بانکها در زمینه گسترش بانکداری الکترونیک افزود: اگر همراهی بانکها نبود، این موفقیت‌ها میسر نمی شد و لازم است با همکاری رسانه ‌ملی برنامه تبلیغاتی مناسبی تنظیم شود تا فرهنگ استفاده از کارت را نهادینه سازیم.
دکتر بهمنی در ادامه ضمن اشاره به توفیق ‌بانک مرکزی برای برنامه‌ریزی و پیش ‌بینی راه‌اندازی 20 سامانه‌ مختلف برای خدمت رسانی به کشور و مردم ابراز امیدواری کرد به زودی سامانه پورتال ارزی نیز شروع به کار نماید  تا از این پس بر منابع ارزی و نحوه توزیع و هزینه‌کردن آن نظارت مستمری صورت‌ گیرد.
ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز در این مراسم‌ گفت: پیشرفت‌های اخیر بانکداری الکترونیک حاصل تلاش‌های‌10 سال گذشته و دانش و تجربه 50 ساله صنعت بانکداری بین‌المللی است.
وی در زمینه فلسفه وجودی‌ شاپرک به ‌رشد‌ روزافزون بانکداری الکترونیک در کشور طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت : از سال 83 که ارائه خدمات بانکداری الکترونیک مد‌نظر قرار گرفت، ‌تلاش شد ‌تا هر چه بیشتر با استانداردهای‌ جهانی همسو شویم.
  حکیمی در ادامه نگاهی اجمالی به وضعیت کنونی بانکداری الکترونیک در کشور داشت و با ارائه آماری در مورد گسترش فوق‌العاده سریع خودپردازها و پایانه‌های فروش و استقبال مردمی گفت: اکنون در کشور به ازای هر ایرانی 4/2 فقره کارت وجود دارد، 29 بانک و موسسه مالی و اعتباری به شبکه شتاب متصل هستند، 17 شرکت به ارائه خدمات بانکداری الکترونیکPSP اشتغال دارند، 184 میلیون کارت بانکی‌صادر شده‌ است، 27 هزار و 403 خودپرداز و 2‌میلیون و 300 هزار دستگاه پایانه‌فروش به  به مردم خدمت می‌رسانند.
  مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی موازی کاری بانکها را یکی از مهمترین عامل شکل گیری طرح شاپرک عنوان کرد و افزود: بانکها اغلب برای ارائه خدمات بانکداری الکترونیک از خدمات شرکتهای PSP استفاده می‌کنند و با توجه به تقاضای فزاینده برای دسترسی به این خدمات در سال‌های گذشته ، هر بانک به طور مستقل شبکه خود را گسترش داد و در پی آن، موازی‌کاری و رقابت بر سر پایانه‌‌گذاری روی داد و در نتیجه، بانکها به طور ذاتی از درآمد حاصل از پایانه های فروش محروم شدند و طرح‌های مبتنی بر کارت ناتمام ماند.
وی افزود: در چنین شرایطی درصدد برآمدیم تا با ایجاد شبکه‌ای منصفانه برای بانکها و فروشگاه‌ها ، مشکل را حل کنیم.
 مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی پیامدهای استقرار شاپرک را هدایت مجدد بانکها به سمت فعالیت‌های بانکداری ، ایجاد استقلال بیشتر برای شرکتهای PSP، افزایش کارایی پایانه‌ها، تجهیز سایر مراکز فروشگاهی و ارائه خدمات به پایانه‌های فروش از طریق بازتوزیع آنها و... برشمرد.
آقای قطبی مدیر عامل شرکت شاپرک نیز چشم انداز این طرح را جایگزینی تبادل الکترونیک به جای تبادل فیزیکی پول همراه با نظارت مستمر هوشمند در نظام پرداخت کشور عنوان کرد.
وی یکپارچگی ارائه خدمات را خواست شبکه بانکی خواند و افزود: در آینده ،به دلیل گسترش خدمات بانکداری الکترونیک، شعب بانکها کاهش خواهد یافت و از مراجعه مستقیم به شعب کاسته خواهد شد. 
مدیر‌عامل شرکت شاپرک خاطرنشان ساخت:اکنون درمرحله آزمایشی کار هستیم و روزانه بین 50 تا 100 هزار تراکنش از طریق شاپرک صورت می‌گیرد و در شهریورماه جاری اتصال شرکتها به شاپرک پایان خواهد یافت.
قطبی نظارت مستمر، داده کاوی و کمک به هدایت بازار را از مهمترین پیامدهای استقرار شاپرک عنوان کرد.
گفتنی است شاپرک یک نهاد حاکمیتی است که رابط میان بانک مرکزی، شبکه بانکی و شرکت‌های PSP است و استاندارد‌سازی پرداخت‌های کارتی، کنترل و نظارت متمرکز در شبکه پرداخت‌، بازتوزیع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و هدایت منابع بانکها به سمت امور بهینه ، گسترش بازار کارتی و نظارت بر عملکرد پایانه‌ها را میسر می‌سازد.
در ادامه این مراسم، دکتر بهمنی از طرح شاپرک رونمایی کرد و آقای قطبی هم به صورت نمادین تراکنشی با آن انجام داد، سپس سهام بانکها در طرح شاپرک به مدیران عامل بانکها اهداء شد.

 

تعداد بازديدها:   10,265