معاون ارزی بانک مرکزی در گفتگوی ویژه خبری پنجم مهرماه 1391تاکید کرد ؛

همفکری و تشریک مساعی دستگاه های ذیربط ، ویژگی اصلی طرح مرکز مبادلات ارزی


مهم ترین هدف از راه اندازی مرکز مبادلات ارزی، تامین منابع ارزی مورد نیاز بخش تولید است .به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، معاون ارزی بانک مرکزی درگفتگوی ویژه خبری پنجم مهرماه مهم ترین هدف از راه اندازی مرکز مبادلات ارزی را تامین منابع ارزی مورد نیاز بخش تولید دانست و اظهار داشت: بانک مرکزی با توجه به مفاد قانون بودجه، نگاه ویژه ای به بخش تولید در سالی که مقام معظم رهبری، آن را سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کرده اند، دارد.
 وی نظارت بانک مرکزی بر عملیات ارزی کشور را از دیگر اهداف این مرکز دانست و گفت:  بانک مرکزی به منظور نظارت کامل بر عملیات ارزی کشور از سامانه‌های پورتال ارزی ، سنا و ساعت  استفاده می‌نماید. سامانه سنا، امکان ثبت اطلاعات را در صرافی ها بر عهده دارد و با راه اندازی این سامانه بانک مرکزی امکان نظارت بر گردش ارز در صرافی ها را خواهد داشت.  
کیانی راد مهم ترین ویژگی طرح مرکز مبادلات ارزی را همفکری و تشریک مساعی تمام دستگاه های دست‌اندرکار از جمله دولت، مجلس و بانک مرکزی درتصمیم گیری عنوان کرد و افزود: نحوه اجرای طرح نیز با تشریک مساعی بود؛ بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بی سابقه ای، این طرح را برنامه‌ریزی کردند و با سرعت خوب نیز توانستیم آن را راه اندازی کنیم.
وی درخصوص عرضه ارز توسط بانک مرکزی در این مرکز گفت: عرضه ارز در این مرکز طبق مفاد قانون بودجه 5/14 درصد، از طریق منابع حاصل از فروش نفت، فرآورده های نفتی و میعانات گازی و بخشی از آن نیز از منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود. در این طرح امکان مشارکت بخش خصوصی و صادرکنندگان غیرنفتی نیز وجود دارد و دارندگان ارز از جمله عموم مردم که در بانک ها سپرده گذاری  ارزی کرده‌اند یا در منازلشان ارز  را نگهداری می‌کنند  می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند.
معاون ارزی بانک مرکزی درمورد تقاضای ارز در این مرکز اظهار داشت: نکته مورد توجه در تقاضای ارز، تامین ارز موردنیاز بخش های تولیدی کشور است. اولویت های کالایی 1 و 2 با نرخ مرجع از طریق منابع ارزی حاصل از فروش نفت تامین می شود و ریال مربوطه طبق قانون به حسابهای ذیربط در خزانه واریز می‌شود. ارز موردنیاز اولویت های 3 و 4 و 5 که اعم از مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و کالاهای سرمایه ای هستند از طریق سایر منابع ارزی و با نرخ غیرمرجع(نرخ مبادله‌ای) که روزانه از طریق سایت بانک مرکزی به اطلاع عموم می رسد، تامین می‌گردد.
معاون ارزی بانک خاطرنشان کرد: مورد مصرف ارز، کشور و محل آن برای تمامی واردکنندگان مشخص است، تمامی اطلاعات در پورتال ارزی ثبت می شود و امکان تخصیص ارز برای واردات و مصرف آن در محلی دیگر به هیچ وجه وجود ندارد.
کیانی راد در رابطه با آخرين تصميمات اعمال شده از سوي مسئولان در خصوص بازار ارز گفت: در طول اين 4 روز كه از راه اندازي مركز مبادلات ارزي مي گذرد حجم عمليات ارزي در اين مركز ، چشم‌گير بوده به طوري كه روز اول بيش از 10 ميليون دلار جابه جا شده كه اين رقم با حضور بيش از 25 نفر از متقاضيان انجام شده و در روز دوم اين رقم به 14 ميليون دلار رسيده كه در مجموع رقمي بالاي 24 ميليون دلار را نشان مي دهد. اين در حالي است كه تدابير ويژه اي انديشيده شده و از آنجا که در روز اول حجم زياد مراجعه كنندگان بيشتر به صورت عرضه كنندگان ارز آن هم به شكل اسكناس بوده اند برنامه اصلي ما باز كردن راه مبادلات ارزي آن هم به شكل اسكناس براي دارندگان ارز است.
وی تصریح کرد: همان گونه که اولویت بندی کالایی در این مرکز انجام می شود، اولویت بندی بخش خدماتی هم مدنظر است. در این خصوص دانشجویان بورسیه، بیمارانی که تایید شورای عالی پزشکی را دارند و زائرین حج تمتع امسال می توانند از ارز مرجع استفاده کنند.
 كياني راد با بيان اينكه در اين چند روز جلسات خوبي با دستگاههاي مختلف از جمله اتاق بازرگاني، بخش خصوصي و نمايندگان مجلس براي هماهنگي هاي لازم با دستگاههاي مختلف از سوي اين مركز برگزار شده است گفت: بايد فرصت بدهيم كه اين طرح از طريق مركز مبادلات ارزي با آرامش و اعتماد كامل به مرحله اجرا گذاشته شود.

 

 

تعداد بازديدها:   3,992