تاکید دکتر بهمنی در اجلاس گروه D8

ضرورت استفاده از ارزهای محلی جهت مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب

  دکتر بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی که در راس هیئتی از کارشناسان بانک مرکزی جهت شرکت در دومین اجلاس روسای کل بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه D8 به اسلام آباد پاکستان عزیمت نموده است ، در محورهای «افزایش قابل توجه حجم تجارت فیمابین کشورهای عضو» ، «پیشنهاد تاسیس بانک مشترک» و «ضرورت  استفاده از واحدهای پولی دیگر به غیر از دلار و یورو» به ایراد سخن پرداخت.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این اجلاس در حاشیه هشتمین اجلاس سران کشورهای‌ گروه D8، در روز سی آبان در سطح کارشناسی و در روز اول آذر در سطح روسای کل برگزار گردید.
 گروه D8 با حضور کشورهای جمهوري اسلامي ايران، اندونزي، بنگلادش، پاکستان، ترکيه، مالزي، مصر و نيجريه در سال 1996 تشکيل شده و هدف از شکل‌گیری آن، تقويت و ارتقاي مواضع سياسي و اقتصادي کشورهاي درحال توسعه و بازارهاي نوظهور درعرصه اقتصاد بين‌الملل، افزايش مشارکت در تصميم‌گيري‌ها و مديريت سياسي بين‌المللي، بسط و گسترش فرصت‌هاي جديد تجاري در قالب همکاري‌هاي دوجانبه و چندجانبه و همچنین ارتقاي رفاه عمومي کشورهاي عضو عنوان شده است.
 آقای دکتر بهمنی در سخنرانی خود در اجلاس روسای کل، ضمن ابراز خرسندی از افزایش قابل توجه حجم تجارت فیمابین کشورهای عضو از 527/24 میلیارد دلار در سال 2006 به 71 میلیارد دلار در سال 2011 ، به لزوم تلاش بیشتر در جهت حذف محدودیت‌ها و تنگناهای موجود تاکید نمود.
ایشان همچنین اظهار داشت: به منظور گسترش روابط چندجانبه تجاری و اقتصادی و بهبود بازارهای مالی و پولی کشورهای عضو، اتخاذ يک ديپلماسي تجاري پويا براي ارتقاء و تحکيم روابط بانکي و مالي همراه با فراهم نمودن زيرساخت‌هاي سياسي و اجتماعي موردنیاز و ايجاد فضاي اعتماد متقابل؛ بايد در صدر برنامه‌هاي گروه‌D8  قرار گيرد و از تجربيات بانکهاي مرکزي کشورهایی که از بازارهاي مالي توسعه‌يافته‌تري برخوردارند استفاده شود و در این رابطه، تاسیس یک بانک مشترک با مشارکت کشورهای عضو را پیشنهاد نمود که مورد استقبال شرکت کنندگان در جلسه نیز قرار گرفت.
رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به تاثیرپذیری اقتصاد کشورهای در حال توسعه و بازارهاي نوظهور از اختلالات و آشفتگی های اقتصادهای پیشرفته‌ طی چند سال اخیر تاکید کرد: تعیین واحد پولی دیگری به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش جهت مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب و مصون بودن از نوسانات غیرقابل پیش بینی و ناخواسته دلار و يورو از ضروریات است و در همین راستا، استفاده از ارزهای محلی را پیشنهاد نمود.
دکتر بهمنی ضمن اشاره به تجربه موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران  که طی سالیان اخیر در جهت حذف اسعار عمده به ویژه دلار و یورو از مجموعه ذخایر ارزی خود وهمچنین تجارت بین المللی قدم برداشته است، افزود: بدون تکیه بر اسعار عمده نیز می توان امور تجاری را اداره نمود.
ایشان در پایان سخنان خود ضمن تشکر از کشورهایی که در حال حاضر به همکاری خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهند، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران هرگز دوستان خود را  که در شرايط سخت تحريم با ایران همکاری داشته اند، فراموش نخواهد کرد.
گفتنی است اجلاس سران گروه D8 در بعدازظهر روز پنجشنبه دوم آذر با حضور روسای جمهور کشورهای عضو ادامه خواهد داشت.

تعداد بازديدها:   3,611